Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) je lokálne na podhorí Malých Karpát do 10 %. Na juhovýchode je nasýtenie najmenej 10-20 %. V hlbšej vrstve (40-100 cm) sa hodnoty nasýtenie príliš nezmenili. Na väčšine územia je nasýtenie nad 70 %. V celom profile (0-100 cm) je lokálne nasýtenie na podhorí Malých Karpát 03-40 %, na juhovýchode 40-50 %. Na ostatnom území je nasýtenie väčšinou nad 60 %.
Miera intenzity sucha v celom pôdnom profile (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961 – 2010) je na úrovni začínajúceho až mierneho sucha na severe Slovenska a tiež na Zemplíne. Lokálne je výrazné až výnimočné sucho na Above. Väčšina územia je stále bez rizika sucha. V povrchovej vrstve sa objavilo výrazné sucho lokálne na Orave. Väčšina územia Slovenska je bez rizika sucha. V hlbšej vrstve pretrváva lokálne výnimočné až extrémne sucho na Above a Zemplíne. Začínajúce sucho sa objavilo na severe Slovenska, a tiež v oblasti Juhoslovenskej kotliny a na Podunajskej nížine.
Deficit pôdnej vlahy je do -60 mm lokálne na Above. Pôdna vlhkosť klesla najmä vo východnej časti Slovenska a na severe, kde je na veľkej ploche deficit vlahy do -20 mm. Priaznivá situácia zostáva na západe krajiny. Na Záhorí, Ponitrí a juhovýchode Podunajskej nížine je nadbytok vlahy do +60 mm.
Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
Uplynulý týždeň boli pri búrkach týždenné úhrny až do 70 mm. Takýto týždenný úhrn však bol len lokálny. Na väčšine územia spadlo na staniciach do 10 mm. Ojedinele sa vyskytli stanice, kde vôbec nepršalo. Zrážky boli v podobe búrok a prehánok, a tak aj zrážkové úhrny boli v rámci regiónu odlišné. Preto lokálne sa pôdna vlhkosť zvýšila, ale na väčšine územia sme tento týždeň pozorovali pokles pôdnej vlhkosti. Najvyššia teplota na juhu bola do 31 °C. V dolinách bolo najchladnejšie v Slovenskom raji 6 °C. Najvyšší týždenný výpar bol 35-36 mm v Bratislave a Prievidzi. V percentách normálu bol výpar od 100 do 130 %.