Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) je na väčšine Podunajskej nížiny a Záhoria v intervale 50-60 %, na krajnom západe Záhoria až v intervale 40-50 %. Zníženie množstva pôdnej vlahy nastalo aj na Šariši a Above. V hlbšej časti profilu (40-100 cm) je situácia stále priaznivá a bez výraznej zmeny v porovnaní s minulými týždňami. V celom pôdnom profile (0-100 cm) je situácia stabilizovaná. Vlhkosť v pôde sa znižuje najmä na východe a juhu stredného Slovenska. Bod zníženej dostupnosti sa nenachádza nikde. Územie s hodnotami 50-60 % pokrýva ani nie jedno percento celkovej plochy a zasahuje len malé oblasti na Záhorí.
Miera intenzity sucha (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961-2010) v povrchovej vrstve sa zvýšila na krajnom východe a tiež na západe. Výrazné sucho je najmä na dolnom Považí, Ponitrí a na Záhorí. Na východe je mierne sucho v okolí Sobraniec a ešte na juhu v povodí Bodrogu. V hlbšej časti profilu výrazné sucho zasahuje roztrúsene oblasti najmä na západe a strednom Slovensku. Situácia je však výrazne priaznivejšia ako v plytšej vrstve. V celom pôdnom profile sa objavilo už aj výrazné sucho, a to na Záhorí, pokrýva však zatiaľ len 0,1 % celkovej plochy. Mierne sucho sa slabo rozšírilo na Záhorí, dolnom Považí, Ponitrí a Above.
Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
Najviac zrážok bolo minulý týždeň v utorok a stredu. V týchto dňoch spadlo na Orave až 45 mm Väčšina zrážok bola v podobe snehu, len v nížinách sa ojedinele vyskytli dažďové zrážky. V oblasti Spiša a Abova sa zrážky predchádzajúci týždeň ojedinele ani nevyskytli. Najteplejšie bolo v strede týždňa, v oblasti Bratislavy bolo až +5 °C. Vo štvrtok prešiel cez Slovensko výrazný studený front, po ktorom k nám prenikol arktický vzduch zo severu. Cez víkend bolo minimum na Orave -35,5 °C. Z pohľadu vetra bol uplynulý týždeň opäť veľmi veterný. Najviac veterné dni boli streda a piatok, kedy bola priemerná rýchlosť vetra miestami až 11 m/s. Najveternejšie oblasti boli okolie Bratislavy, Horehronie a Košická kotlina.