Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) sa na východnom Slovensku zvýšilo na 90-100 %, nižšie hodnoty 70-90 % ostali miestami v Popradskej kotline. Pokles nasýtenia nastal na juhozápade, kde bolo na začiatku týždňa slnečno a veľmi teplo na túto ročnú dobu. V hlbšej vrstve (40-100 cm) však zmeny nenastali. Nasýtenie je takmer na celom Slovensku 90-100 % a podobná situácia je aj v celom pôdnom profile (0-100 cm).
Miera intenzity sucha (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961-2010) je v povrchovej vrstve na úrovni S0, čo predstavuje len znížené množstvo pôdnej vlahy. Týka sa to najmä severných oblastí na Kysuciach a Orave. V hlbšej vrstve je celé územie stále bez rizika sucha.
Deficit pôdnej vlahy je len do -5 mm. Na väčšine územia pozorujeme normálne vlhkostné podmienky. Priaznivá situácia je v povrchovej vrstve v okolí Popradu a Prešova. Zlepšenie nastalo aj na Zemplíne a Above.
Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
Najviac zrážok tento týždeň spadlo na severovýchode a krajnom východe, miestami to bolo až 40-50 mm. Zrážky sa vyskytli najmä počas piatka a soboty. Najmenej zrážok spadlo na Podunajskej nížine. V okolí Šale a Senca bol týždenný úhrn nižší ako 1 mm. Na začiatku týždňa bolo vzhľadom na ročnú dobu veľmi teplo. Na Žitnom ostrove bola maximálna teplota vzduchu takmer 16 °C. Najchladnejšie ráno bol v stredu. Takmer -10 °C bolo v oblasti Slovenského raja. Najvyšší výpar bol v pondelok na Záhorí, a to až 1,8 mm. Najvyššia priemerná rýchlosť bola na Horehroní 8 m/s.