Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) v rámci celého územia Slovenska slabo stúplo. Najnižšie hodnoty sú 60-70 % na krajnom západe Záhoria. 70-90 % je relatívne nasýtenie okrem Záhoria, aj na Podunajskej nížine a Spiši, a ojedinele na Šariši a Zemplíne. V hlbšej časti profilu (40-100 cm) sa situácia prakticky nezmenila. Stále celé východné a stredné Slovensko je úplne nasýtené. Na Záhorí sú už dlhšiu dobu najnižšie hodnoty 30-40 %. Tie však pokrývajú len 0,1 % celkovej plochy. V celom pôdnom profile (0-100 cm) sú najnižšie hodnoty v intervale 50-60 %.
Miera intenzity sucha (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961-2010) je v povrchovej vrstve ojedinele na západe na úrovni S0, podobná situácia je aj v celom pôdnom profile. V hlbšej časti pôdy je úroveň S1 v oblasti Považského Inovca a Strážovských vrchov.
Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
V uplynulom týždni spadlo najviac zrážok na Orave a v Západných Tatrách. Ojedinele to bolo viac ako 80 mm. Naopak, najsuchšie bolo na Above, kde sa zrážky minulý týždeň nevyskytli. Prevažovalo najmä severozápadné prúdenie, preto v južnej polovici krajiny je podstatne menej snehovej pokrývky ako na severe. Najteplejšie bolo v piatok, na juhozápade stúpla teplota na 8 °C. Po prejdení studeného frontu teploty výrazne poklesli a v nedeľu na Orave bolo takmer -17 °C. Uplynulý týždeň bol opäť veľmi veterný. Prvé dva decembrové dni mali priemernú rýchlosť na juhozápade cez 10 m/s. Najviac bolo veterné okolie Bratislavy a Nitry.