Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) je na celom území nad 70 %. V hlbšej vrstve (40-100 cm) sú najnižšie hodnoty 20-30 % v Juhoslovenskej kotline a na Záhorí. Bod zníženej dostupnosti je presiahnutý aj na juhu východného Slovenska a na západe Podunajskej nížiny. V celom pôdnom profile (0-100 cm) je najnižšie nasýtenie 50-60 % na Záhorí a na juhu stredného Slovenska. Na malom území sú hodnoty na Záhorí len 40-50 %. Situácia sa však v porovnaní s minulým týždňom viditeľne zlepšila.
Miera intenzity sucha (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961-2010) v hlbšej vrstve dosahuje lokálne úroveň začínajúceho sucha. Začínajúce sucho sa vyskytuje na juhozápade, v oblasti Bratislavy a na západe Záhoria. V povrchovej vrstve a v celom profile je celé územie bez rizika sucha.
Deficit pôdnej vlahy je do -20 mm na Gemeri a Above. Väčšina územia Slovenska má nadbytok vlahy v pôde. Najlepšia situácia je na východe Podunajskej nížiny, Pohroní a v Štiavnických vrchoch, kde je nadbytok až do +80 mm. Horšia situácia je v hlbšej vrstve, kde je deficit do -40 mm, a to na Záhorí a Gemeri.
Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
Najviac zrážok spadlo uplynulý týždeň opäť na Orave. Najvyššie úhrny sa pohybovali do 100 mm. Najmenej zrážok spadlo na juhu východného Slovenska, a to okolo 15 mm. Tento týždeň bola najvyššia teplota vzduchu na juhu 19 °C. Najchladnejšie ráno bolo v stredu na strednom Slovensku, kedy teplota poklesla v dolinách na -4 °C. Cez víkend sa výrazne ochladilo, a v nedeľu už v polohách od 700 m aj snežilo. Najvyšší výpar bol 2 mm v sobotu v oblasti Bratislavy. Počas týždňa bolo veterné počasie. Najveternejšie dni boli utorok a nedeľa. V utorok bola priemerná rýchlosť vetra v Košickej kotline viac ako 12 m/s.