Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) je najnižšie 10-20 % ojedinele na malom území v oblasti Vranova nad Topľou a Humenného. Na Východoslovenskej nížine a Záhorí je relatívne nasýtenie najmenej 20-30 %. V hlbšej časti profilu (40-100 cm) je najhoršia situácia na Záhorí, ale väčšina Slovenska má relatívne nasýtenie stále viac ako 70 %. V celom pôdnom profile je relatívne nasýtenie 30-40 % na Záhorí. Bod zníženej dostupnosti bol dosiahnutý aj v okresoch Vranov nad Topľou a Humenné.
Miera intenzity sucha (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961 – 2010) v povrchovej vrstve dosahuje úroveň mierneho sucha ojedinele na východe. Väčšina západného a stredného Slovenska je bez rizika sucha. V hlbšej časti profilu je veľmi nepriaznivá situácia stále na Zemplíne, najmä v okrese Sobrance je až výnimočné sucho. V celom pôdnom profile je podobne ako v hlbšej časti profilu najhoršia situácia na Zemplíne. Tu je intenzita sucha S3, čo je zatiaľ výrazné sucho. V porovnaní s minulým týždňom ide o zhoršenie, ktoré sa opäť týka len tejto časti Slovenska. Inde je situácia priaznivá a na približne ¾ územia sa sucho nevyskytuje.
Dopady sucha na vegetáciu:
Popis vývoja meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
V uplynulom týždni spadlo najviac zrážok v oblasti Slovenského Rudohoria. Ojedinele tu úhrny zrážok dosiahli za týždeň až 60-65 mm. Najmenej zrážok spadlo v oblasti Prešova a Sabinova, kde to nebolo ani 1 mm. Počas týždňa sa postupne otepľovalo. Najteplejšie bolo v sobotu a tiež nedeľu 28.5. a 29.5., kedy boli ojedinele dosiahnuté teploty až 30 °C. Najchladnejšie bolo ešte v pondelok. Na strednom Slovensku boli minimálne teploty okolo 2 °C. Najveternejší deň bol utorok, kedy bola priemerná rýchlosť vetra na juhozápade až 10 m/s.