Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0 - 40 cm) je najnižšie 20-30 % na Zemplíne. Na väčšine južného Slovenska je nasýtenie pod 50 %. V hlbšej vrstve (40-100 cm) je stále nasýtenie pod 10 % na juhu východného Slovenska. Na juhu stredného Slovenska je to najmenej 10-20 %. V celom profile (0-100 cm) je najnižšie nasýtenie 20-30 % ojedinele na juhu východného a stredného Slovenska. Bod zníženej dostupnosti je presiahnutý na približne 35 % celkovej plochy. Zlepšenie situácie nastalo tento týždeň skôr v severnej polovici územia, najmä na Orave a Liptove.
Miera intenzity sucha v celom pôdnom profile (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961 – 2010) je na úrovni výrazného až výnimočného sucha na východnom Slovensku, lokálne na Gemeri a Turci. V oblasti Slanských vrchov je ešte stále lokálne aj extrémne sucho. Situácia sa tak zlepšila, predovšetkým v Žilinskom a Banskobystrickom kraji. V povrchovej vrstve je mierne až výrazné sucho na južnom Slovensku. Zhoršenie nastalo na juhozápade. V hlbšej vrstve sú zmeny menej výrazné. Extrémne sucho zasahuje takmer 2 % celkovej plochy. Veľmi nepriaznivá situácia je stále v oblasti Slanských vrchov a tiež na severozápade.
Deficit pôdnej vlahy je na východe stále do -80 mm. V južnej polovici stredného Slovenska a na Turci je deficit najviac -60 mm. Zlepšenie situácie nastalo na severe stredného Slovenska. Nadbytok vlahy je v Podtatranskej kotline a stále aj na juhozápade ojedinele do +40 mm.
Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
Uplynulý týždeň prešlo cez naše územie viacero frontálnych systémov. Najviac zrážok spadlo v Žilinskom kraji, v intervale 60-80 mm. Najmenej zrážok na Podunajskej nížine, v intervale 6-8 mm. Po väčšinu týždňa bolo oblačno a veterno. Najvyššia teplota bola 24 °C na juhu Podunajska a najchladnejšie bolo -5 °C v Slovenskom raji. Najvyššia priemerná rýchlosť vetra bola 10 m/s v Podtatranskej kotline a na Podunajskej nížine.