Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) je najnižšie 20-30 % na juhu Podunajskej nížiny a v oblasti Strážovských vrchov. Na väčšine územia je nasýtenie od 40 do 70 %. V porovnaní s minulým týždňom ide o viditeľné zhoršenie. V hlbšej vrstve (40-100 cm) je lokálne nasýtenie len 10-20 %, na severe ešte miestami nad 90 %. V celom profile (0-100 cm) je nasýtenie najviac do 90 % a najmenej lokálne 20-30 % na Dolnom Zemplíne a juhu Podunajskej nížiny. Bod zníženej dostupnosti je dosiahnutý na približne ¼ územia.
Miera intenzity sucha v celom pôdnom profile (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961 – 2010) je na úrovni výrazného až výnimočného sucha na krajnom severe a v oblasti Tatier. Začínajúce sucho sa rozšírilo na väčšiu plochu. Mierne sucho je na krajnom východe a juhu Podunajskej nížiny. V povrchovej vrstve je už výrazné sucho na krajnom severe a na juhu Podunajskej nížiny. Mierne sucho sa vyskytuje v tejto vrstve už na takmer 1/3 celkovej plochy. V hlbšej vrstve je situácia podobná ako minulý týždeň. Výrazné sucho sa vyskytuje stále na Dolnom Zemplíne.
Deficit pôdnej vlahy sa zvýraznil na krajnom východe, kde sú už hodnoty do -80 mm. V centrálnej časti Slovenska je deficit do -60 mm. V povrchovej vrstve prevažuje deficit -5 až -20 mm. Nadbytok vlahy je výraznejší v hlbšej vrstve. Najlepšia situácia je na Hornom Považí, v okolí Lučenca, Popradu a Malaciek, kde je nadbytok do +40 mm.
Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
Na väčšine územia bolo uplynulý týždeň bez zrážok. Zrážky boli len v podobe usadených zrážok najviac do 1 mm. Po väčšinu týždňa bolo slnečno a veľmi teplo. V niektorých oblastiach sa ráno vyskytla ešte hmla alebo nízka oblačnosť. Najvyššia teplota bola 27 °C na Podunajskej nížine. V dolinách klesla teplota najmenej na 0 °C. Najvyšší týždenný výpar bol 13 mm na Záhorí a v oblasti Levíc.