26. február 2017

Stav pôdnej vlhkosti a sucha:

Situácia sa v porovnaní s minulým týždňom viditeľne zlepšila. Najväčšie zmeny nastali v povrchovej vrstve. Extrémne sucho na juhozápade na určitý čas skončilo. V hlbšej vrstve sa však vyskytuje ešte výrazné sucho. Relatívne nasýtenie je v hlbšej časti pôdy najmenej 50-60 % na Záhorí, v plytšej vrstve je to viac ako 60 %.
 

Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) je najnižšie 60-70 % na Záhorí, aj to len na veľmi malej ploche. V hlbšej časti profilu (40-100 cm) je to 50-60 %. Približne 97 % územia je takmer až úplne nasýtených. Podobná situácia je aj v celom pôdnom profile (0-100 cm).


Miera intenzity sucha (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961-2010) v povrchovej vrstve je len na úrovni začínajúceho sucha. V hlbšej časti profilu sa výrazné sucho udržuje na Považí a v oblasti Myjavy, ale aj v Malých Karpatoch.  V celom pôdnom profile je situácia podstatne lepšia ako minulý týždeň. Na krajnom západe Záhoria pozorujeme už len mierne sucho. Zníženie vlhkosti v pôde nastalo na malých plochách na severozápade, v oblasti Javorníkov a Kysúc.


Deficit pôdnej vlahy je v povrchovej vrstve až -40 mm na Záhorí. Najlepšia situácia je stále na Spiši a v Košickej kotline, kde je deficit až +40 mm. Kladný deficit je na celej Podunajskej nížine, na juhu stredného Slovenska a na väčšine východného Slovenska. V hlbšej časti profilu je na takmer území vyrovnaná bilancia vlahy, s výnimkou Záhoria, kde je deficit až -40 mm.


Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:

Predchádzajúci týždeň bol na veľkej časti územia vlhký. Na severozápade spadlo ojedinele až 65 mm zrážok, ale v južnej časti Slovenska, a v Hnileckej doline sa ojedinele zrážky nevyskytli. Počas týždňa bolo veľa oblačnosti, ale pomerne teplo. Najviac slnečným dňom bola sobota. Najvyššia teplota bola 17 °C na Záhorí vo štvrtok a najnižšia -10 °C na Orave v sobotu. Počas týždňa prešlo cez naše územie viacero frontálnych systémov, a preto fúkal vo viacerých dňoch čerstvý vietor, v niektorých prípadoch silný až prudký, pričom denný priemer bol okolo 10 m/s. Najveternejšie oblasti boli Popradská kotlina, krajný juhozápad a Horehronie.