Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) dosahuje najnižšie hodnoty na Záhorí 50-60 %. Väčšina Podunajskej nížiny ma nasýtenie 60-70 %. V hlbšej časti profilu (40-100 cm) je situácia podstatne priaznivejšia. Celé stredné a východné Slovensko je úplne nasýtené. Na Záhorí sú však nižšie hodnoty ako v povrchovej vrstve, najmenej 40 %. V celom pôdnom profile (0-100 cm) sa situácia takmer nezmenila. Relatívne nasýtenie najmenej 50-60 % je na Záhorí. Okrem Záhoria a takmer celej Podunajskej nížiny, je ojedinele aj na Spiši, Šariši, Above a Východoslovenskej nížine nasýtenie 70-90 %. Hodnoty 60-70 % sú v okolí Piešťan, na Záhorí a južne od Bratislavy.
Miera intenzity sucha (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961-2010) je na úrovni S3 v okolí Senice, S2 zasahuje oblasti na Považí, Záhorí, ale na malej ploche aj v okolí Bánoviec a na Podunajskej a Východoslovenskej nížine. V hlbšej časti profilu je stav podstatne priaznivejší. Intenzita sucha S2 je na malých plochách v Nízkych Tatrách. Začínajúce sucho je ojedinele na západnom a strednom Slovensku. V celom pôdnom profile začínajúce sucho taktiež pokrýva oblasti na západe a v strede krajiny. Veľkosť plochy v percentách je 2 %. Intenzita S2 je len v okolí Senice.
Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
V uplynulom týždni spadlo najviac zrážok až v jeho samotnom závere. Najviac zrážok bolo na severe Slovenska, na Orave a v oblasti Tatier to bolo až 20 mm. Typická pre tento týždeň bola výrazná inverzia počasia. Najviac slnečno bolo na horách, na nížinách bolo prevažne zamračené s hmlou. Maximálna teplota v Tatrách bola až 10 °C. Najchladnejšie bolo v dolinách, 23.12. až do -13 °C. Z pohľadu vetra bola najveternejšia nedeľa 25.12. s rýchlosťou vetra na juhozápade do 8 m/s.