Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) je nižšie ako 10 % na juhu Východoslovenskej a Podunajskej nížiny. V hlbšej vrstve (40-100 cm) je lokálne na Východoslovenskej a Podunajskej nížine a v oblasti Krupinskej planiny nasýtenie pod hranicou 10 %. Nasýtenie v intervale 10-20 % je okrem spomínaných oblastí, ešte aj na Záhorí a v oblasti Slovenského krasu a na Gemeri. V celom pôdnom profile (0-100 cm) je nasýtenie pod hranicou 10 % len lokálne na Východoslovenskej nížine. Na Podunajskej nížine, v oblasti Krupiny a na Záhorí je nasýtenie najnižšie 10-20 %.
Miera intenzity sucha v celom pôdnom profile (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961 – 2010) je na juhovýchode na úrovni výrazného až extrémneho sucha. Extrémne sucho zasahuje celkovo 1,2 % územia. Výrazné sucho je lokálne aj na juhu Podunajskej nížiny a v oblasti Krupiny. Veľmi podobná situácia je aj v povrchovej časti pôdy. V tejto časti pôdy sa začínajúce až mierne sucho postupne rozširuje aj v severnej polovici Slovenska. V hlbšej vrstve je na juhovýchode nanajvýš výrazné sucho.
Deficit pôdnej vlahy je najviac -80 mm v okolí Sobraniec a Michaloviec. Na veľkej časti Východoslovenskej nížiny a v priľahlých oblastiach je deficit až do -60 mm. Deficit vlahy pozorujeme už na väčšine Slovenska. Nadbytok vlahy je najvyšší do +40 mm v okolí Lučenca, Bardejova a Popradu.
Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
V týždni od 18.10. do 24.10.2021 sa zrážky nevyskytli na takmer celom území Slovenska. Najvyššie úhrny zrážok boli na severozápade Slovenska a na severe stredného Slovenska do 4 mm. Počas týždňa bolo spočiatku teplo, neskôr sa ochladilo. Najvyššia teplota bola 21 °C na Podunajskej nížine. Najnižšie klesla teplota vzduchu na -6 °C na Horehroní. Týždenná suma výparu bola najvyššia 12 mm v okolí Trnavy a Popradu. V percentách normálu bol výpar od 90 % v Banskej Bystrici do 160 % v Poprade a Prešove.