Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0 - 40 cm) je najnižšie v oblasti Záhoria 10-20 %. Bod zníženej dostupnosti je dosiahnutý na 28 % plochy. V hlbšej vrstve (40-100 cm) je najnižšie nasýtenie pod 10 % na Záhorí a v Strážovských vrchoch. V celom profile (0-100 cm) je taktiež najnižšie nasýtenie 10-20 % na Záhorí. Okrem Záhoria, je nasýtenie 20-30 % na Dolnom Považí a Ponitrí.
Miera intenzity sucha v celom pôdnom profile (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961 - 2010) je na úrovni extrémneho sucha v okolí Žiliny, Martina, a aj v okolí Senice a Sniny. Výrazné až výnimočné sucho je ojedinele na Záhorí, Považí, Dolných Kysuciach a krajnom východe. Oblasti s výrazným až extrémnym suchom pokrývajú len 4 % celkovej plochy. V povrchovej vrstve je extrémne sucho len na malom území na Záhorí. Takmer celé Slovensko v tejto vrstve pôdy je bez rizika sucha. V hlbšej vrstve na takmer 5 % plochy je stále extrémne sucho. Najviac zasiahnutý je severozápad, časť Považia a krajný východ. Situácia sa viditeľne zlepšila v Levočských vrchoch a vo východnej časti Slovenského Rudohoria.
Deficit pôdnej vlahy v celom pôdnom profile je v intervale -40 až -60 mm ojedinele na severozápade, na Záhorí a v Malých Karpatoch, v Žiarskej kotline a na východe, najmä v oblasti Slanských vrchov a Sniny. Nadbytok vlahy pozorujeme najmä v Hornádskej kotline, Slovenskom krase, Levočských vrchoch a na juhu Podunajska. Najvyššie hodnoty nadbytku vlahy sú +40 mm. Deficit pôdnej vlahy je približne na 70 % plochy.
Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
Úhrny zrážok mali tento týždeň opäť veľké rozpätie. Najviac spadlo 60 mm v Nízkych Tatrách, okolo 50 mm v Štiavnických vrchoch a na severovýchode. Na krajnom juhozápade spadlo len do 2 mm. Po teplotnej stránke bola prvá polovica týždňa veľmi teplá s maximom 33,5 °C na Záhorí. V noci zo štvrtka na piatok prešiel cez naše územie výrazný studený front. Počasie po tomto fronte bolo prevažne oblačné a veterné. V instabilnej vzduchovej hmote sa tvorili časté prehánky a lokálne aj búrky. Najnižšia teplota bola 2 °C v oblasti Slovenského raja. Výpar dosiahol najvyššie úhrny 30-35 mm na juhu, na severe to bolo okolo 20 mm. Najviac veterný deň bol pondelok, kedy bola v Košickej kotline priemerná rýchlosť vetra 8 m/s.