Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) je na väčšine územia už nad 90 %. Lokálne na juhu Podunajskej a Východoslovenskej nížiny je nasýtenie najmenej 60-70 %. V hlbšej vrstve (40-100 cm) je ešte najnižšie nasýtenie 30-40 %. Pod hranicou 50 % je nasýtenie len na 5 % plochy. V celom profile (0-100 cm) je lokálne nasýtenie 40-50 % na juhu Podunajskej nížiny. Na väčšine Slovenska je nasýtenie nad 70 %.
Miera intenzity sucha v celom pôdnom profile (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961 – 2010) je len lokálne na strednom Slovensku na úrovni začínajúceho sucha. Na takmer celom území je to bez rizika sucha. V povrchovej vrstve je bez rizika sucha celé územie. V hlbšej vrstve ešte ostalo mierne sucho na juhozápade, Above a Horehroní, ale sú to len malé oblasti. Bez rizika sucha je v tejto vrstve až 2/3 územia.
Deficit pôdnej vlahy je len lokálne do -40 mm na strednom Slovensku. V povrchovej vrstve je na takmer celom území nadbytok vlahy. Najvyšší nadbytok v celom profile je do +60 mm v okolí Košíc, Lučenca, Zlatých Moraviec a na Zahorí. V hlbšej vrstve je ešte deficit vlahy lokálne -40 mm na juhozápade a juhu východného Slovenska.
Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
Uplynulý týždeň sa zrážky vyskytli na celom území Slovenska. Úhrny zrážok boli opäť aj v rámci regiónu rozdielne. Najmenej napršalo na Gemeri a Šariši, kde lokálne spadlo od 13-15 mm. Najvyššie týždenné úhrny zrážok boli na Hornom Zemplíne a v oblasti Tatier, a to od 110 do 130 mm. Po teplotnej stránke bol týždeň prevažne normálny. Najvyššia teplota vzduchu bola 29 °C na Zemplíne a najnižšie klesla teplota na 8 °C v Slovenskom raji a Orave. Po väčšinu týždňa prevládalo oblačné počasie s početnými prehánkami a búrkami a s nedostatkom slnka. Najvyšší výpar bol 23 mm v okolí Nitry. Výpar bol v percentách normálu od 60 do 85 %.