Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) je naďalej na väčšine Slovenska nad 90 %. Miestami na východe je nasýtenie 70-90 %. Týka sa to najmä oblastí: Spiš, Šariš, Abov a Zemplín. V hlbšej vrstve (40-100 cm) je situácia veľmi priaznivá. Len lokálne na Záhorí je nasýtenie 50-60 %, ale inak celé územie Slovenska má nasýtenie nad 90 %. V celom profile (0-100 cm) je lokálne na Záhorí nasýtenie 60-70 %, na Above ojedinele 70-90 % a na ostatnom území Slovenska nad 90 %.
Miera intenzity sucha (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961-2010) dosahuje v povrchovej vrstve úroveň začínajúceho sucha na krajnom severe a východe. Podobne je to aj v celom pôdnom profile. V hlbšej vrstve je takmer celé územie Slovenska bez rizika sucha.
Deficit pôdnej vlahy je len v povrchovej vrstve na Orave a krajnom východe, ojedinele -5 až -20 mm. Na väčšine územia Slovenska sú prevažne normálne podmienky. Nadbytok vlahy je najvyšší v okolí Prešova a Komárna.
Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
Najviac zrážok opäť spadlo tento týždeň v okolí Banskej Bystrice a Banskej Štiavnice, a to ojedinele až 35 mm (Harmanecká dolina). V týchto oblastiach boli zrážky predovšetkým snehové. Najsuchšie bolo na Spiši, v Hornádskej kotline bol ojedinele týždenný úhrn len 1 mm. Na väčšine územia boli počas týždňa časté zrážky. Okrem pondelka sa zrážky vyskytli každý deň. Prevažne bolo zamračené. Najviac slnečno bolo v okolí Tatier. Najnižšia teplota vzduchu bola v pondelok a sobotu -15 °C, v dolinách v Slovenskom raji. Najteplejšie bolo vo štvrtok na Záhorí 9 °C. Najvyššia priemerná rýchlosť vetra bola v okolí Nitry 9 m/s.