Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) stúplo na väčšine Slovenska. Na Záhorí je ojedinele v intervale 60-70 %, inde je nad 90 %. V hlbšej vrstve (40-100 cm) je nasýtenie nad 90 % na celom území. V celom profile (0-100 cm) je na Záhorí ojedinele nasýtenie 70-90 %, to je však len 1 % celkovej plochy, inde je nasýtenie nad 90 %.
Miera intenzity sucha (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961-2010) v povrchovej vrstve je lokálne na Kysuciach na úrovni začínajúceho sucha. Ojedinele na Slovensku pozorujeme len zníženú úroveň pôdnej vlahy, inde je situácia bez rizika sucha. Podobne to je aj v celom profile. V hlbšej vrstve je len lokálne začínajúce sucho na krajnom východe. Situácia sa tak v porovnaní s predchádzajúcim týždňom ešte o niečo zlepšila.
Deficit pôdnej vlahy je do -20 mm len lokálne na Kysuciach a Záhorí. Približne na polovici územia pozorujeme normálne podmienky. Nadbytok pôdnej vlahy je hlavne na juhu Podunajskej nížiny. V okolí Komárna a Nových Zámkov je nadbytok až +40 mm. Podobne priaznivá situácia je aj v Hornádskej kotline. V hlbšej vrstve sú normálne podmienky takmer na celom Slovensku.
Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
Najviac zrážok spadlo tento týždeň na Podunajskej nížine a v okolí Banskej Bystrice, kde bol týždenný úhrn viac ako 30 mm. Okolo 10 mm boli týždenné úhrny v okolí Prešova a Popradu. Po väčšinu týždňa bolo prevažne oblačno až zamračené s nízkymi hodnotami výparu. Najvyššia teplota bola v pondelok takmer 19,5 °C na juhu Podunajska a ku koncu týždňa sa výrazne ochladilo, pričom na severovýchode bola minimálna teplota takmer -14 °C. Najveternejšie bolo cez víkend v Košickej kotline, kde bola priemerná rýchlosť vetra za celý deň 13 m/s.