Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) pokleslo ojedinele na juhu Podunajskej nížiny na 60-70 %. V tomto intervale je relatívne nasýtenie aj v okolí Popradu, Piešťan a na Záhorí, kde sú ojedinele ma malej ploche hodnoty aj 50-60 %. V hlbšej časti profilu (40-100 cm) výrazné zmeny nenastali. V intervale 40-50 % sa relatívne nasýtenie udržuje na Záhorí už druhý týždeň. Stále celé stredné aj východné Slovensko je úplne nasýtené. V celom pôdnom profile (0-100 cm) to ostalo takmer bez zmeny. Takmer celá Podunajská nížina a okolie miest Prešov a Poprad má relatívne nasýtenie 70-90 %. Na Záhorí sú hodnoty aj nižšie, najmenej 50-60 %. V zimnom období, kvôli všeobecne chladnému počasiu, nenastávajú výrazné zmeny v relatívnom nasýtení, a preto už dlhodobo sa relatívne nasýtenie udržuje na celom území takmer na tých istých hodnotách.
Miera intenzity sucha (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961-2010) je v povrchovej vrstve na úrovni S2 až S3 na Záhorí. Intenzita S3 pokrýva asi len 0,1 % celkovej plochy a intenzita S2 približne 0,5 %. V hlbšej časti profilu intenzita sucha stúpla na S3 najmä v pohoriach na severe. Najviac sa to prejavilo v oblasti Tatier. Na ostatnom území je stupeň intenzity sucha najviac S1. V celom pôdnom profile sme taktiež zaznamenali čiastočné zhoršenie situácie. Stupeň S2 sa nachádza na malej ploche v okolí Hlohovca a Senice. Stupne S0 a S1 sú len na západe a v okolí Tatier. Približne 96 % územia je bez rizika sucha.
Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
Najviac zrážok spadlo uplynulý týždeň opäť na krajom severe, na Hornej Orave to bolo až 12 mm. Na juhu Slovenska, najmä v okolí Abova, už tri týždne po sebe sa merateľné zrážky nevyskytli a decembrový úhrn tam je zatiaľ 0 mm. O niečo lepšie je na tom Juhoslovenská kotlina, ale i tu nie sú úhrny vyššie ako 1 mm. Minulý týždeň bolo najteplejšie ešte v pondelok na Záhorí, kedy bola maximálna teplota vzduchu takmer 10 °C. Na začiatku týždňa prešiel studený front a už na druhý deň v utorok bolo na Orave -16 °C. Inverzný typ počasia sa v priebehu týždňa zvýrazňoval a v závere týždňa bolo najviac slnečno na horách, pričom na nížinách bolo slnka málo. Najveternejšie bolo v pondelok, na juhozápade a Spiši bola priemerná rýchlosť vetra ojedinele 7 m/s.