Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) sa výrazne znížilo v porovnaní s minulým týždňom. Hodnoty pod 10 % sú na juhu východného Slovenska, a tiež na Záhorí, a na podhorí Malých Karpát. Bod zníženej dostupnosti je dosiahnutý približne na polovici územia. V hlbšej vrstve (40-100 cm) sa situácia zatiaľ nezmenila. Nasýtenie je na väčšine územia nad 70 %. V celom profile (0-100 cm) sú najnižšie hodnoty nasýtenia v intervale 10-20 % na juhovýchode, a ojedinele aj na západe. Bod zníženej dostupnosti je dosiahnutý na približne ¼ územia.
Miera intenzity sucha v celom pôdnom profile (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961 – 2010) je na úrovni extrémneho sucha na približne 4 % celkovej plochy. Situácia sa najviac zhoršila na strednom a východnom Slovensku, a to najmä v Žilinskom, Prešovskom a Košickom kraji. Zhoršenie nastalo predovšetkým v povrchovej vrstve. Extrémne sucho v povrchovej vrstve je až na 10,5 % celkovej plochy. V hlbšej vrstve je výnimočné až výrazné sucho na severe a extrémne sucho je na juhovýchode Slovenska.
Deficit pôdnej vlahy pozorujeme už na takmer celom území Slovenska. Najvyšší deficit je dlhodobo na juhovýchode, v oblasti Moldavy n. Bodvou až do -80 mm, na Dolnom Zemplíne do -60 mm. Deficit do -60 mm je lokálne aj na Orave a v oblasti Senca. Viac ako 50 % územia má deficit v intervale -40 až -20 mm. V porovnaní s minulým týždňom tak ide o výrazné zhoršenie situácie. Nadbytok vlahy ostal lokálne do +20 mm na Záhorí a v okolí Gelnice.
Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
Najvyšší týždenný úhrn bol v okolí Gelnice 90 mm, inde boli lokálne úhrny okolo 60-70 mm. Bez zrážok bolo najmä miestami na západnom Slovensku, na severozápade, a tiež na Pohroní. Počas týždňa bolo veľmi teplo s maximálnou teplotou 35 °C na Gemeri a Dolnom Zemplíne. Nočná teplota bola najnižšia 9 °C na Orave. Po väčšinu týždňa bolo slnečno a horúco. Zrážky sa vyskytli najmä v nedeľu 16.6., na východnom a severnom Slovensku boli prehánky aj búrky aj počas piatka a soboty. Na väčšine Slovenska sa však situácia kvôli vysokým teplotám a výparu zhoršila a sucho sa rozšírilo takmer na celom území. Týždenný výpar bol najvyšší 48 mm na Podunajskej nížine. V percentách normálu 1981 - 2010 bol výpar od 130 % na krajnom juhozápade do 180 % na severozápade.