Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) je po minulom týždni na väčšine územia v intervale 70-90 %. V hlbšej vrstve (40-100 cm) je na celom území Slovenska nasýtenie nad 90 %. V celom profile (0-100 cm) je len lokálne nasýtenie v intervale 70-90 %, inak na ostatnom území je nasýtenie nad 90 %.
Miera intenzity sucha v povrchovej vrstve (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961 – 2010) je ojedinele v Žilinskom kraji na úrovni začínajúceho sucha. Znížená úroveň pôdnej vlahy je lokálne aj v Prešovskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji. V celom profile je začínajúce sucho len lokálne na Orave a znížená úroveň pôdnej vlahy je na 3,5 % územia. V hlbšej vrstve je stále celé územie Slovenska bez rizika sucha.
Deficit pôdnej vlahy je najviac -20 mm ojedinele v Žilinskom kraji. Deficit je predovšetkým v povrchovej vrstve, v hlbšej vrstve sú stále nanajvýš normálne podmienky. V celom profile sú normálne podmienky na ¼ územia. Na väčšine územia je nadbytok pôdnej vlahy, a to najviac +100 mm na juhozápade Slovenska.
Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
V týždni od 9.11. do 15.11.2020 boli zrážky miestami do 5 mm. Najviac napršalo v oblasti Malých Karpát do 10 mm. Ojedinele bolo bez zrážok, a to najmä na východnom Slovensku. Zrážky sa vyskytli prevažne vo forme mrholenia, prípadne slabého dažďa. Po väčšinu týždňa prevládalo inverzné počasie, s nízkou oblačnosťou a slnečným počasím len v horských oblastiach. Najvyššia teplota vzduchu bola v pondelok 16 °C na juhu stredného Slovenska a najnižšie klesla teplota na -5 °C v Slovenskom raji. Potenciálny výpar bol aj vzhľadom na túto ročnú dobu nízky. Najvyššia suma výparu za týždeň bola len 3,5 mm na juhu Podunajskej nížiny. V percentách normálu bol výpar od 50 % do 100 %.