Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) je stále na väčšine Slovenska nad 70 %, len na Záhorí ojedinele v intervale 60-70 %. V hlbšej vrstve (40-100 cm) je tiež nasýtenie na väčšine Slovenska nad 70 %, na Podunajskej nížine a na Záhorí je nasýtenie v intervale 60-70 %. V celom profile (0-100 cm) je nasýtenie lokálne na Záhorí 50-60 %, na ostatnom území Slovenska nad 70 %.
Miera intenzity sucha v povrchovej vrstve a v celom profile pôdneho profilu (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961 – 2010) je lokálne na Kysuciach a Orave na úrovni mierneho až výnimočného sucha. Zhoršenie nastalo najmä na Kysuciach, kde je situácia najhoršia v okolí Čadce a Kysuckého Nového Mesta. Na ostatnom území Slovenska je to zatiaľ bez rizika sucha. V hlbšej vrstve je takmer celé územie bez rizika sucha, len lokálne je na krajnom severe mierne až výnimočné sucho.
Deficit pôdnej vlahy je do -40 mm v okolí Pezinka. Deficit do -20 mm je miestami na juhozápade, krajnom západe a severozápade Slovenska. Deficitom je zasiahnutých takmer 10 % územia. V hlbšej vrstve je deficit do -40 mm v okolí Pezinka a Nových Zámkov, nižšie hodnoty deficitu do -20 mm najmä na Podunajskej nížine, Považí, Ponitrí a na Myjavskej pahorkatine. Najvýraznejší nadbytok vlahy je na juhu stredného Slovenska, a tiež na Šariši a Spiši, a to najviac do +60 mm.
Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
Uplynulý týždeň spadlo najviac zrážok v Banskobystrickom kraji, v oblasti Muránskej a Krupinskej planiny spadlo lokálne 35-45 mm. Na Kysuciach a Zamagurí spadlo lokálne od 2 do 4 mm. Najvyššia teplota vzduchu bola 11 °C a najchladnejšie ráno bolo v stredu a vo štvrtok, kedy klesla teplota vzduchu až na takmer -12 °C. Týždenný výpar bol od 1 mm v Banskej Štiavnici do 3 mm v Bratislave.