Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) je lokálne na severe len v intervale 20-30 %. Na ostatnom území Slovenska je nasýtenie prevažne 50-90 %. V hlbšej vrstve (40-100 cm) je situácia stále priaznivá a na väčšine územia je nasýtenie 90-100 %, len lokálne je nasýtenie 40-70 %. V celom pôdnom profile (0-100 cm) až takmer 80 % územia má nasýtenie v intervale 70-90 %. Na severe sú už miesta, kde je nasýtenie pod 50 %, najmenej 30 %.
Miera intenzity sucha (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961-2010) v povrchovej vrstve je na úrovni výrazného sucha na severe. Najviac zasiahnuté oblasti sú Kysuce, Orava, Spišská Magura, Levočské vrchy a Čergov, kde je vzhľadom na túto ročnú dobu málo pôdnej vlahy. Výrazné a lokálne aj výnimočné sucho je aj v hlbšej vrstve a v celom pôdnom profile. Bez rizika sucha je najmä západ Slovenska a Zemplín.
Deficit pôdnej vlahy je najvyšší na severe a severozápade do -40 mm. Deficit však pozorujeme na väčšine územia a to prevažne do -20 mm. Slabý deficit sa objavil už aj v hlbšej vrstve v severnej polovici Slovenska. Nadbytok vlahy je stále na juhu Podunajska, ale aj ten už klesol len na hodnoty +5 až +20 mm.
Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
Najviac zrážok spadlo tento týždeň v oblasti Malých Karpát a na Záhorí, a to maximálne 25-30 mm. Najsuchšie bolo v oblasti Popradu, kde nespadol ani 1 mm zrážok. Zrážky boli prevažne konvektívne, v podobe búrok a prehánok, ktoré najviac zasiahli juhozápadné Slovensko a juh stredného Slovenska. Týždeň bol opäť po teplotnej stránke veľmi teplý. Najvyššie maximum bolo 27,5 °C na juhu Zemplína a najchladnejšie ráno -0,5 °C bolo cez víkend, v nedeľu. Prevažovalo slnečné počasie s vysokým výparom, ktorý dosahoval na juhu týždenné úhrny až 30 mm. Najviac veterný deň bol pondelok s najvyššou priemernou rýchlosťou 8 m/s v okolí Piešťan.