Zásoba vody v pôde a relatívne nasýtenie je v povrchovej vrstve (0-40 cm) najnižšie v intervale 10-20 % na Záhorí, v okolí Bratislavy, na Pohroní a Gemeri. V hlbšej vrstve (40-100 cm) je nasýtenie pod 10 % na Záhorí a v okolí Bratislavy. Nasýtenie v intervale 10-20 % je v západnej časti Podunajskej nížiny. Veľmi podobná situácia je aj v celom pôdnom profile. Nasýtenie je pod hranicou 10 % je na Záhorí a v okolí Bratislavy. Nasýtenie pod hranicou 50 % sa vyskytuje na približne 2/3 územia.
Miera intenzity pôdneho sucha v celom profile (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961 – 2015) je na úrovni mierneho až výrazného sucha lokálne na Orave a Liptove, krajnom severovýchode a krajnom juhozápade Slovenska. V povrchovej vrstve je len ojedinele začínajúce sucho. V hlbšej vrstve je extrémne sucho lokálne na Orave, Liptove a Hornom Považí. Mierne až výrazné sucho je aj lokálne na severovýchode a juhozápade územia.
Deficit pôdnej vlahy je najvyšší -40 až -60 mm na Orave, Liptove a na krajnom severovýchode územia. Deficit vlahy sa nachádza na približne 60 % územia. Normálne podmienky sú na 1/5 územia. Nadbytok vlahy je najvyšší +20 až +40 mm v okolí Nitry, Nových Zámkov, Komárna a Sobraniec.
Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
V týždni od 8.7. do 14.7.2024 spadlo najviac zrážok 70-120 mm na juhu stredného Slovenska (Novohrad, Hont), v Slovenskom rudohorí, Slovenskom raji a lokálne aj na Liptove, Orave a Kysuciach. Bez zrážok bolo najmä na krajnom juhovýchode Slovenska a lokálne aj na juhu Podunajskej nížine. Po teplotnej stránke bol týždeň veľmi teplý. Najvyššia teplota bola takmer 38 °C v okolí Štúrova. Najnižšie klesla teplota na 10 °C na Hornom Liptove. Najvyššiu týždennú sumu dosiahol výpar v Košiciach a Trebišove-Milhostove, okolo 42 mm. Najnižší výpar bol v Podolínci a Oravskej Lesnej, okolo 29 mm. V percentách normálu 1991 - 2020 bol výpar od 111 % v Gánovciach do 146 % v Medzilaborciach.