Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0 - 40 cm) je najnižšie 10-20 % na Zemplíne a Gemeri, v intervale 20-30 % je miestami aj na Podunajskej nížine a Above. V hlbšej vrstve (40-100 cm) je nasýtenie pod 10 % na 5 % celkovej plochy. V celom pôdnom profile (0-100 cm) je nasýtenie pod 10 % na juhu Gemera. Bod zníženej dostupnosti je dosiahnutý na takmer 2/3 územia. Priaznivá situácia je na severe, najmä v oblastiach Zamaguria, Tatier a Oravy, kde je nasýtenie nad 90 %.
Miera intenzity sucha v celom pôdnom profile (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961 - 2010) dosahuje úroveň výnimočného až extrémneho sucha na severozápade, Gemeri a Zemplíne. Sú to však len malé územia, ktoré pokrývajú len 1 % plochy. Približne polovica územia je bez rizika sucha. V plytšej vrstve je situácia o niečo priaznivejšia. Extrémne sucho je len lokálne na Gemeri. Bez rizika sucha je ¾ územia. V hlbšej vrstve extrémne sucho zasahuje 3 % plochy. Najhoršie je stále na tom Považie, Turiec, centrálna časť Slovenska a Gemer.
Deficit pôdnej vlahy je najvyšší do -80 mm lokálne na strednom a východnom Slovensku. Najviac vlaha chýba na Hornom Považí, Kysuciach, Gemeri, Slanských vrchoch a krajnom východe. Naopak, nadbytok vlahy je ojedinele na Podunajskej nížine, severovýchode a Orave, a to najviac do +40 mm.
Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
Uplynulý týždeň boli zrážky opäť vo forme prehánok a búrok, a tak sa vyskytli opäť veľké regionálne rozdiely. Najviac spadlo 80 mm na Ponitrí a v Tatrách. Úplne bez zrážok bolo v oblastiach Rimavskej Soboty, Lučenca a Veľkého Krtíša. Po teplotnej stránke bol týždeň veľmi teplý. Teplotne nevýrazný studený front prešiel až koncom týždňa. Najvyššia teplota bola vo štvrtok 37 °C na Ponitrí a Záhorí a najchladnejšie ráno bolo v nedeľu 7,5 °C. Najvyšší výpar bol takmer 40 mm/týždeň v okolí Nitry, čo je do 140 % v porovnaní s dlhodobým priemerom 1981 – 2010.