Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

 Aktuálny stav sucha na Slovensku

v nedeľu 12.1. o 7 hodine ráno (informácie odrážajú zmeny v období od nedele 6.1. do nedele 12.1. ráno)

 

Zásoba vody v pôde a relatívne nasýtenie je v povrchovej vrstve (0-40 cm) je najnižšie 40-50 % na juhozápade Slovenska, lokálne v okolí Bratislavy dokonca 30-40 %. Na väčšine územia je nasýtenie vyššie ako 50 %. V hlbšej vrstve (40-100 cm) sa situácia nezmenila a stále je nasýtenie pod 50 % lokálne na Považí, Podunajskej nížine a na juhu stredného Slovenska a na východnom Slovensku. V celom pôdnom profile (0-100 cm) je najnižšie nasýtenie 30-40 % v okolí Bratislavy, a ďalej 40-50 % na juhozápade Slovenska, Považí, Ponitrí a v Košickej kotline. Na väčšine územia je nasýtenie 60 % až 100 %. Nasýtenie stúplo najmä v povrchovej vrstve.

Miera intenzity pôdneho sucha v celom profile (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961 – 2015) je lokálne na úrovni mierneho až výrazného sucha na severe stredného Slovenska (Kysuce, Orava, Liptov, Turiec a Horné Považie). Začínajúce až mierne sucho sa vyskytuje na západnom, strednom Slovensku a severovýchode. V povrchovej vrstve je začínajúce až mierne sucho na Podunajskej nížine, Považí a Záhorí. V hlbšej vrstve je situácia podobná ako v celom profile, mierne až výrazné sucho je lokálne na severe stredného Slovenska.

Deficit pôdnej vlahy je najvyšší -40 až -60 mm na Považí, Turci, Liptove, Orave, v okolí Pezinka. Deficit vlahy do -20 až -40 mm sa nachádza na približne 1/5 územia. Najvyšší nadbytok vlahy je do +20 mm v okolí Nitry, na Spiši a Šariši.

Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
V týždni od 06.01.2025 do 12.01.2025 spadlo najviac zrážok 50-60 mm na krajnom východe, na Orave a v Nízkych Tatrách. Zrážky 2 až 4 mm spadli na juhu stredného Slovenska, na Záhorí a juhovýchode Podunajskej nížiny. Po teplotnej stránke bolo spočiatku mimoriadne teplo, neskôr sa ochladilo. Najvyššia teplota bola 13,5 °C v okolí Komárna a Dunajskej Stredy. Najnižšie klesla teplota na -12,5 °C v Hnileckej doline. Týždenná suma výparu bola najnižšia 1,7 mm v Čadci a najvyššia 7,4 mm v Hurbanove.
 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 3. 2. 2025

    Nová kniha Podnebí, počasí a zemědělství

    Tým Intersucho publikoval knihu Podnebí, počasí a zemědělství (2025).

    Publikace je volně ke stažení.

  • 2. 2. 2025

    Je pivo v ohrožení? Klimatické změny mění jeho chuť

    Globální oteplování se podepisuje na nižší produkci ječmene i chmele, které ovlivňují chuťový profil piva. O výzvách, kterým nápoj oblíbený nejen u Čechů, čelí, informuje BBC s odkazem na studii Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. „Komplexní chuť piva ovlivňuje nejen chemické procesy v průběhu vaření, ale zejména vstupní ingredience – chmel, ječmen a kvasnice. Produkce prvních dvou komodit je ohrožena klimatickou změnou a větším suchem, podle Miroslava Trnky bude čím dál obtížnější vypěstovat takzvaný ušlechtilý chmel, který se k vaření piva využívá v Evropě po staletí. Celý článek pro Novinky.cz (včetně odkazu na článek BBC) je k dispozici ZDE.