Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

 

Graf vývoja intenzity sucha za posledných 12 týždňov v profile 0–100 cm. V grafe sú zobrazené všetky stupne intenzity sucha a ich priestorové pokrytie v % na celom území Slovenska.

PREDPOVEĎ INTENZITY SUCHA A RELATÍVNEHO NASÝTENIA NA 10 DNÍ

Aktuálny stav sucha na Slovensku

v nedeľu 17.11. o 7 hodine ráno (informácie odrážajú zmeny v období od nedele 10.11. do nedele 17.11. ráno)

 

Zásoba vody v pôde a relatívne nasýtenie je v povrchovej vrstve (0-40 cm) je najnižšie 30-40 % na Záhorí a v pohoriach na strednom a východnom Slovensku. Na väčšine územia je nasýtenie 50 až 70 %, lokálne na juhozápadnom, strednom a východnom Slovensku 40-50 %. V hlbšej vrstve (40-100 cm) je nasýtenie pod 50 % len lokálne na Považí a na strednom a východnom Slovensku. V celom pôdnom profile (0-100 cm) je najnižšie nasýtenie 40-50 % na juhu stredného a západného Slovenska a na východnom Slovensku. Na väčšine územia je nasýtenie 60 až 90 %.

Miera intenzity pôdneho sucha v celom profile (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961 – 2015) je na úrovni mierneho až výrazného sucha na severe stredného Slovenska. Výrazné sucho zasahuje 1,3 % územia. V povrchovej vrstve je situácia horšia. Výrazné sucho zasahuje až 1/10 celkovej plochy a sucho rôznej intenzity je spolu až na 60 % územia. Lokálne je dokonca na Orave výnimočné až extrémne sucho. V hlbšej vrstve je len lokálne začínajúce až mierne sucho na severe stredného Slovenska a na severovýchode.

Deficit pôdnej vlahy je najvyšší -40 až -60 mm na Kysuciach a Orave a na krajnom východe Slovenska. Deficit vlahy do -40 mm sa nachádza na približne polovici územia. Normálne podmienky sú na 13 % územia. Najvyšší nadbytok vlahy je ešte stále +40 až +60 mm v okolí Nitry a Komárna.

Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
V týždni od 11.11. do 17.11.2024 spadlo lokálne do 10 mm na severovýchode Slovenska. Na väčšine územia bolo bez zrážok alebo s úhrnom len do 0,5 mm. Po väčšinu týždňa bolo relatívne chladné počasie. Najvyššia teplota vzduchu bola 12 °C a najnižšie klesla teplota na -9 °C. Týždenná suma výparu bola najvyššia 4,1 mm v Bratislave – letisku a najnižšia 1,8 mm v Boľkovciach a Rimavskej Sobote.

 

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 1. 11. 2024

    Zveme vás na přednášku o klimatická změně a zemědělství

    Zemědělství je jedním z odvětví nejvíce ohrožených klimatickou změnou, a to nejen z pohledu budoucí produkce potravin a jejich kvality, ale i vzhledem k potenciálnímu ohrožení dalších ekosystémových funkcí, jako je zajištění pitné vody či biodiverzity.
    Je možné překonat tuto výzvu šlechtěním nových odolných odrůd, pěstováním nových druhů plodin, nebo musíme změnit celý systém hospodaření v krajině, který bude postavený na zachování a zvyšování půdní úrodnosti a ukládání uhlíku v půdě? I na tohle vám v úterý 5.11. v 16:00 v Praze na Národní odpoví Karel Klem z Ústav výzkumu globální změny v rámci cyklu přednášek Týdne AV CŘ.

  • 1. 11. 2024

    Týden Akademie věd ČR

    Týden Akademie věd ČR má za sebou dvě úspěšné dekády a i tento rok zveme zájemce o vědu nejen do samotného sídla Akademie na Národní třídě v Praze, ale především na naše různá pracoviště, kde ukazujeme naše nejnovější úspěchy a představujeme, na čem vědci a vědkyně dlouhodobě pracují. Vybrat si z toho, co pro vás nachystal Ústav výzkumu globální změny si můžete TADY. Zveme vás.