Odhadované dopady sucha na výnos hlavných plodín
- bez dát
- bez vplyvu sucha
- sucho ovplyvnilo porasty, strata výnosov do 10%
- stredné poškodenie suchom, strata výnosov 10 - 30 %
- ťažké poškodenie suchom, strata výnosov 30 - 40 %
- extrémne poškodenie suchom, strata výnosov nad 40%
- bez vplyvu sucha
- sucho bez vplyvu na výnos
- sucho znižuje výnos
- sucho zásadne znižuje výnos
- jačmeň, pšenica, repka
- cukrová repa, zemiaky
- kukurica
- ovocné stromy
- vínna réva
Mapa počtu reportérov z jednotlivých okresov za posledné hlásenia dopadov na poľnohospodárstvo:
INFORMÁCIE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESOV OD NAŠICH REPORTÉROV (neodrážajú stav v celom okrese, ale popisujú situáciu vo vybraných katastroch):
Trebišov: „Vrchná vrstva pôdy začína presychať, v prípade nedostatku zrážok očakávame dopad na jarné plodiny. V uplynulom týždni nám spadlo 11 mm zrážok.“
Vranov nad Topľou: „Za uplynulý týždeň napršalo 9,80mm zrážok. Povrch pôdy je suchý, ale postupne v profile do cca 25 cm je postupne pôda vlhká.“
Spišská Nová Ves: „spadlo síce 19 mm zrážok, ale pôda je doslova vo vrchnej vrstve 7 cm suchá. Pšenice pekné začínajú klasiť. Je však viac chorôb - viac listových škvrnitostí, hnedá škvrnitosť na jačmeni tiež začína naberať silu, hrdza plevová je už značne silný infekčný tlak. Zemiaky vzchádzajú, lucerna je po prvej kosbe. Ďateliny veľmi pekné a ujdú aj trávy. Mak ozimný začína háčkovať.“
Kežmarok: „V oblasti pod Tatrami boli v minulom týždni zrážky veľmi lokálne. Najmenej padlo v Kežmarskej a Spišsko-belianskej oblasti. Preto sucho sa prehlbuje. Je viditeľné najmä na jarných obilninách, na ktorých zasychajú odnože. Situáciu vo vegetácii komplikujú aj ranné mrazy.“
Nitra: „Sledovaný týždeň bol teplý, čiastočne slnečný a s miernym vetrom. Povrch pôdy je suchý (do cca 2 - 3 cm). Je vytvorený pôdny prísušok. Je vhodné robiť mechanické kyprenie na jeho rozrušenie (samozrejme v záhradách je to ideálne). Zeleninu treba zavlažovať. Teplomilné plodiny (paprika, rajčiny) vysadené ako priesady (z fóliovníkov) do voľnej prírody troška utrpeli striedaním nočnej a dennej teploty. Pretrváva nápor škodcov - slizniaky! Teploty vzduchu sa v sledovanom týždni pohybovali od 8,4 °C do 24,9°C. Bez zrážok.“
Topoľčany: „Zem je značne dopraskaná od sucha. Vinič je niektorý zasiahnutý mrazom, niektorý to zvládol. Zeleninu musím polievať, aj ríbezle a egreše, aby sa bobule dostatočne naliali.“
Lučenec: „19. týždeň bol v poradí už druhý bez výraznejších zrážok. Celý týždeň bol málo oblačný, teploty zodpovedali dlhodobému priemeru. Zrážky boli zaznamenané len 7. mája v množstve 1,4 mm.“
Nové Zámky: „Množstvo zrážok v 19.týždni - 0,0mm ,vrchná vrstva cca 5-7cm suchá.“
Prievidza: „Zrážky v 19.týždni 3mm. Povrch pôdy už potrebuje zrážky. Teplota sa pohybovala v rozmedzí 8až24°C . Polia a ovocné sady potrebujú vlahu.“
Senica: „Ílovité pôdy Moravskej nivy vykazujú 5-8 cm trhliny a to aj napriek úhrnu 19. týždňa 20,1 mm. Koncom týždňa na pieskoch bola už nutnosť závlah. Zatiaľ sa neprejavili tradiční zmrznutí nejakým prímrazkom. Skoré zemiaky sú vo fáze nasadzovania kvetných pukov.
týždeň
Vyplnením expertného dotazníka získate prístup k desať dňovej predpovedi relativnej vlhkosti pôdy aktualizovanej každých 24 hodín.
Aktuality
-
9. 9. 2024
Podcast o monitoringu sucha
Vypočujte si rozhovor o monitoringu sucha, ktorý prevádzkujeme na SHMÚ, kliknite na link SHMÚ.
-
9. 9. 2024
Dopady sucha na vegetáciu
Dopady sucha v roku 2024, porované s dopadmi sucha v rokoch 2023 a 2022, nájdete na stránke SHMÚ.